tr

Yorum Akışı

 • Qwertydolar
  Qwertydolar MrWhite 'nın paylaşımını beğendi
  Selam arkadaşlar, burayı aktifleştirdiğiniz çok iyi oldu, doğru düzgün insanların yorum yaptığı bir yere ihtiyaç oldu tekrar, her yer toz duman, tarafsız analizlere ve gerçeklere muhtacız, burayı açma sebebim de buydu, inşallah iyi analistler gelir faydalı olur, kimseyi kandırmaya çalışmaz. Emeğinize sağlık..
  Dün, 21:38
  5 2
  Qwertydolar ve Emekli Beğendi
  Emekli
  Dün, 19:23
  Trading hala aymi degilmi proamator. Sanirim tahmin ettigim kişisin
  proamator
  Dün, 20:07
  aynı abi daha da arttı, çok daha sıkıcı ve goygoy dolu artık abi.
  Emekli
  Dün, 20:28
  Eur USD haftalikda çizilecek bir altband dan döndüğünü gördük. Suandada kırdığı 1.130 civarindan asagi swing satış geldiginide görüyoruz. Yatırım tavsiyesi değildir.
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
 • Emekli
  Emekli Qwertydolar'in yorumunu yorumladı.
  dolar tl beklenen ataklar gelmeye başladı hareketler sığlaştıysa da yakındı sert hareketler görme olasılığımız daha da artıyor bu da ekonomik yönetim planındaki işlevsel bozuklukların göstergesi olabilir . Yönetim planları verilen tavizlerde yakın zamanlı çözüm sunsa da geleceğimizin teminatını bugünden yakıyor olabiliriz .
  Emekli
  Dün, 13:00
  Bildigin uzere bir analizbyapiyoruz ve takibini yapiyoruz
  Emekli
  Dün, 13:01
  Yarinki durumları izlemeye devam edeceğiz
  Emekli
  Dün, 19:55
  Bir kaç gündür 5.47 alti kapanış yaptılar. Bugünde altinda kalmaya uğraşıyorlar. Bakalim yarın nasıl bir hareket ve kapanış izleyeceğiz.
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
 • Qwertydolar
  Qwertydolar Emekli'in yorumunu yorumladı.
  Dolar tl bu hafta neler olabilir? bu hafta itfa var ve borçlanmalarda iptal edilmiş durumda. şimdi şu soruya cevap arayalım. itfa ile piyasaya salınacak olan TL nereye yönlenecek? tekrar tahvile gitme ihtimali ne kadar? (tahvil faizleri düştü) borsaya gitme ihtimali ne kadar? dövize gitme ihtimali ne kadar? cevap bulanlar yazsınlar. (dip not : Tahvil alan yatırımcı tipi ya tahvil alır yada.... ne alabilir?)Dolar tl bu hafta neler olabilir? bu hafta itfa var ve borçlanmalarda iptal edilmiş durumda. şimdi şu soruya cevap arayalım. itfa ile piyasaya salınacak olan TL nereye yönlenecek? tekrar tahvile gitme ihtimali ne kadar? (tahvil faizleri düştü) borsaya gitme ihtimali ne kadar? dövize gitme ihtimali n...Daha fazla Gör
  Kasım 12
  6 1
  Qwertydolar Beğendi
  Qwertydolar
  Kasım 12
  kredili ithalat uygulamasına geçildi. Bunun sonucunda ticari nitelikli dış borçlar ödenemez hale geldi.

  Dış borç yükü ve kamu açıkları arttı. Plansız yatırımların da etkisiyle enflasyon yüzde 20’lere fırladı ve Türkiye ekonomisi krize girdi.

  Hükümetin ekonomi yönetimindeki başarısızlığını dönemin İngiliz Büyükelçisi Bowker bir raporda şöyle özetliyordu.

  “1955 yılı Başbakan Menderes’in gerek enflasyonun kontrol edilmesi,gerek dış borcun azaltılması yolunda hiçbir adım atmaması ile sona erdi.Kısacası Türk Hükümeti yıl boyunca kendi imkanlarının ötesinde yaşadı.Ellerindeki paradan daha fazla harcadılar. Ödeyebileceklerinin üstünde de ithalat yaptılar.Gereksiz yatırımlara yöneldiler.Merkez Bankasını bütçe açığını kapatmak için kullandılar.Ümit petrol aramalarına bağlandı.”

  1946 Devalüasyonundan sonra yapılan devalüasyondan arzu edilen amaçlar genellikle sağlanamadığından Türkiye özellikle istihdam anlamında, döviz girdilerinde ağır bir kriz yaşamıştır.

  Bu krizin sonunda da 1950 yılında Cumhuriyet Halk Partisi,yirmi yedi yıllık iktidarını Demokrat Partiye devretmiştir.
  kredili ithalat uygulamasına geçildi. Bunun sonucunda ticari nitelikli dış borçlar ödenemez hale geldi.

  Dış borç yükü ve kamu açıkları arttı. Plansız yatırımların da etkisiyle enflasyon...Daha fazla Gör
  Qwertydolar
  Kasım 12
  1958 Krizi

  1950’lerdeki liberalizm politikaları ve dışarıdan sermaye ithalini amaçlamış serbestleşme programı Türkiye’yi 1958 krizine doğru götürdü.

  Demokrat Parti’li iktidar israftan kaçınmıyor ve kendi görüşünden olanlara popülist bir yaklaşım sergileyerek kaynakları gereğinden fazla harcıyordu.

  Ayrıca ekonominin 1954 Krizinden çıkmasına rağmen önlemler yeterli ve kalıcı değildi.

  1958 yılına gelindiğinde Türkiye’nin ödeme günü gelmiş dış borcu 256 milyon dolardı.

  Fakat Türkiye’nin bu borcu ödeyecek döviz kaynakları yoktu.Ülkede bir kambiyo krizi meydana geldi.

  1950’li yıllarda uygulanan dışarıdan sermaye ithaline ayarlanmış serbestleşme programı 1958 krizini hazırladı.

  1958’e gelindiğinde Türkiye’nin günü gelmiş 256 milyon dolar tutarında dış borcu ve de kucağında bir “kambiyo krizi” bulunuyordu. Dış ticaret açığı büyüdü. 1958 yılında 55.3 milyon dolar olan bütçe açığı 1959’da 266.7 milyon dolara yükseldi. Türkiye 1959 yılında hayat pahalılığında Brezilya’dan sonra dünya ikincisi idi. Borçlardan dolayı dış kredi alınamıyor, ithalat yapılamıyordu.Ülkedeki tesisler ithal girdileri sağlayamadıkları için kapanma noktasına gelmişlerdi.

  İşsizlik ve kıtlık had safhaya ulaştı. Batılı ülkeler, başta ABD, Uluslararası kuruluşlardan onay almadan kredi vermeyeceklerini söylüyorlardı.

  Bu durumda ülke yönetimi uluslar arası kuruluşların desteğini sağlama çabası içindeydi. Ağustos ayında Türkiye IMF ile bir istikrar programı uygulamayı kabul etti. Devalüasyona gidildi. OECD, IMF ve Dünya Bankasından öneriler alınırken kredilerde sağlanmış oldu.

  Vakit geçirmeden bu öneriler uygulamaya geçirildi;

  Türk Lirasının değeri düşürüldü.

  İç piyasadaki KİT’lerin ürünlerinin fiyatlari yükseltildi, dolayısıyla açiklari azaltildi.

  Verimli ve kısa vadeli yatırımlara önem verildi.

  Bütçede denklik sağlama çabaları artırıldı.

  OECD’den alınan 359 milyon dolarlık kredi ve vadesi gelmiş 400 milyon dolarlık borçların ertelenmesine yukarıdaki önlemlerde eklenince kısa dönemli bir rahatlama oluştu. Ekonominin makro düzeyde bozulması ve sisteme büyük zarar vermesi yeni sorunların habercisi oldu.

  Dış Ticaret açığının giderek artması ve döviz rezervinin kalmaması nedeniyle hükümet ekonomiyi canlandırmak için Doğu Avrupa ülkeleriyle takas yoluyla ticarete girişti.

  1958 Devalüasyonundan sonra Türkiye yine ağır bir kriz yaşamış, bu krizi kısa bir sürede atlatamamış, kriz sosyal alanlara sıçramış ve 27 Mayıs 1960 ihtilali ile Demokrat Parti’nin, bu kriz ve diğer sosyal ve siyasi nedenler ile iktidarına son verilmiştir.
  1958 Krizi

  1950’lerdeki liberalizm politikaları ve dışarıdan sermaye ithalini amaçlamış serbestleşme programı Türkiye’yi 1958 krizine doğru götürdü.

  Demokrat Parti’li ikt...Daha fazla Gör
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
 • Qwertydolar
  Qwertydolar Durumlarına yorum yaptı
  selamun aleyküm . Nerede Kalmıştık . . . ! :)
  Kasım 12
  8 0
  Emekli
  Kasım 9
  bu kanalı aşağı kıracakmı bakalım. bu saatlik baktıgımız kısa vade içindir. scalpcilerin takip edebileceği. https://charts.mql5.com/...ll-uk-ltd-emekli.pngbu kanalı aşağı kıracakmı bakalım. bu saatlik baktıgımız kısa vade içindir. scalpcilerin takip edebileceği. Daha fazla Gör
  Emekli
  Kasım 10
  bu satan kimse yukarı biraz daha gittiginde batar. https://charts.mql5.com/...apital-yatirim-4.png ve real hesapmış birde ilginç şekilde shortlamaya devam etmiş!! https://www.mql5.com/...5-a1-capital-yatirimbu satan kimse yukarı biraz daha gittiginde batar. https://charts.mql5.c...Daha fazla Gör
  Qwertydolar
  Kasım 12
  abi o ne yapmış öyle 5.1 lot işlem açmış toplamda marjini sağlam ki güveniyor kendine bir yukarı 15 20 krş sıçrasa marj falan dayanmaz . Allah akıl fikir versin yazık vallaha
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
 • Qwertydolar
  selamlar herkese işler çok karışık ülke çok tehlikeli sularda rota çok önemli nasıl kurtarılır gemi ? kimleri getirir kimleri götürür bu durumlar büyüklerimiz daha iyi bilir
 • lacin
  Kimsecikler kalmamış. Coin'i saldım, kendi halinde. Kârlı bi şekilde çıkacağım 1-2 aya. Fx gibisi yok diyorum. :)
  Temmuz 9
  0 0
 • Qwertydolar
  Qwertydolar Durumlarına yorum yaptı
  parite haftalık kapanışı 1.1670 altında gerçekleştirdi aylıkta kapanış rakamı olan 1.1660 var iki vertical çizgi arsındaki hareketi görüyorsunuz bu harekette düşen tepeler ve düşen dipler var , yukarıda ki çizgiyi kıramamış her denemesinde aylıkta 1.1660 altında kalmaz ise yukarı ataklar olabileceği görünmektedir . şimdi birde kafa karışıklığı yaratmak için tam arada bir yerde kapanış gelebilir buda nereye gideceklerini gizlemek istediklerinden dolayı olabilir kapanışı izleyip göreceğiz Tabi İsmail abi nasıl olduğunu benden daha iyi bilir onun düşünceleri de önemli . !parite haftalık kapanışı 1.1670 altında gerçekleştirdi aylıkta kapanış rakamı olan 1.1660 var iki vertical çizgi arsındaki hareketi görüyorsunuz bu harekette düşen tepeler ve düşen dipler var , yukarıda ki çizgiyi kıramamış her denemesinde aylıkta 1.1660 altında kalmaz ise yukarı ataklar olabileceği...Daha fazla Gör
  Haziran 11
  1 1
  Dandanakan Beğendi
  Qwertydolar
  Haziran 11
  parite h4 de 1.1841 üstünde kapanışlar yaparsa bir sonraki seviye 1990 lara gitmek isteyecektir , aşağıda 1.1764 altınta h4 kapanışlar görürsek 1.170-1.167 lere kadar gidebilir gibi duruyor .
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
 • MrWhite
  MrWhite Dandanakan'in yorumunu yorumladı.
  ahmet bey site off..siz ne yapıyorsunuz burada.
  Mayıs 31
  2 2
  Qwertydolar ve ahmet1 Beğendi
  ahmet1
  Mayıs 27
  benim bilgisayarda site açık :) arka planda o yuzden aktif görünüyor :)
  MrWhite
  Mayıs 31
  site off falan değil:D
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
 • MrWhite
  MrWhite Qwertydolar'in yorumunu yorumladı.
  Herkese hayırlı ramazanlar ve hayırlı sahurlar .
  Burada fx i meslek edinmiş ciddi bir şekilde işini yapan ve yaptığı işi adeta bir zanaatkar gibi öğretmeye çalışan insanlar var gerçekten saygı duyulması ve dikkate alınması gerekir .
  ne yazıkki sayımız her geçen gün azaldı bu işi yapmaya çalışan ve sermayesini batıran o kadar çok insan var ki akıllara zarar kaybedilen paralar--
  Herkese hayırlı ramazanlar ve hayırlı sahurlar .
  Burada fx i meslek edinmiş ciddi bir şekilde işini yapan ve yaptığı işi adeta bir zanaatkar gibi öğretmeye çalışan insanlar var gerçekten saygı duyulması ve dikkate alınması gerekir .
  ne yazıkki sayımız her geçen gün azaldı bu işi yapma...Daha fazla Gör
  Mayıs 31
  5 0
  Qwertydolar
  Mayıs 30
  Ha bu arada sitede moderatör yok @MrWhite eğer buralardaysanız bu işi de hallederseniz memnun olurum sitede spam paylaşım yapanlar oluyor emekli abi sildi hesabı o yüzden o işi yapamıyoruz
  ismetmeric
  Mayıs 30
  ben arada bakıyorum
  MrWhite
  Mayıs 31
  selam hocam size de yetki veriyorum
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
 • Qwertydolar
  Qwertydolar Durumlarına yorum yaptı
  ortalamaların durumu hepi birbirine yakın toplanmışlar bu bize ne ifade ediyor acaba ?
  Mayıs 22
  1 0
  Qwertydolar
  Mayıs 22
  dolar tl kiritik seviyelerde 4.54 den yukarı bir atak bekliyordum geldi bu 4.59-61 arasından döndü dündü dönmez ise 4.67 leri gidebilir . buradan dönerse 4.44-46 civarına düzeltme yapabilir bunlar bir görüş olup herhangi bir işlem örneği değildir .dolar tl kiritik seviyelerde 4.54 den yukarı bir atak bekliyordum geldi bu 4.59-61 arasından döndü dündü dönmez ise 4.67 leri gidebilir . buradan dönerse 4.44-46 civarına düzeltme yapabilir bunlar bir...Daha fazla Gör
  Yorum yazmak için oturum açmanız gerekiyor
YENİ GELECEK KİŞİLERİN DİKKATİNE Burada spam,hakaret,kişiye saygısızlık yapılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir. bunlar dışında paylaşılan yorumlar silinmeyecektir HOŞGELDİNİZ : )
Türkiye'nin ilk ve tek Foreks Sosyal Ağına hoşgeldiniz. Yapacağınız yardım ve tavsiyeler, yorum ve analizler profilinizde saklanır,üyelerle iletişime geçebilir, etkinlik planlayabilirsiniz.

Analiz/Blog

MrWhite
Merhaba, tradingview'da yazılmış çok önemli bir ya... Daha Fazla
MrWhite Jan 21 '17
leyla
ismail akoğul 11.01.2017 11:09 GMTİlk önce kendimi... Daha Fazla
leyla Jan 12 '17
ThinkDifferent
Giriş: EURUSD ALIM 1.0490-1.0500 Stop: 1.0450 ... Daha Fazla